Atrakcje w OKOLICACH DĘBEK

Moderator: bobo2206

Atrakcje w OKOLICACH DĘBEK

Postautor: julia » ndz cze 18, 2006 6:51 pm

Do okolicznych atrakcji należą:

* Dębki
o trasy rowerowe
o rezerwat Piaśnickie Łąki (pow. 56,2 ha. Jeden z najciekawszych pod względem florystycznym na Pomorzu. Teren rezerwatu porastają zarośla woskownicy europejskiej, pojawiają się również: paproć, długosz królewski, brzoza niska, wrzosiec bagienny, a także kosaćce, storczyki i mieczyki. Po wschodniej stronie miejscowości powstał rezerwat "Widowo", obejmujący ochroną fragment wybrzeża morskiego z zespołem form wydmowych).
o pas nadmorskiego boru (wchodzi w skład Nadmorskiego Parku Krajobrazowego. Wśród sosnowych drzew można powędrować do leżącej na zachodzie Białogóry (9 km) czy położonej na wschodzie Karwi (9 km).
o drewniana kaplica Księży Zmartwychwstańców (wzniesiona w latach 1934-35, której architektura nawiązuje do tradycyjnych wzorców kaszubskich. Kaplicę zaprojektował Teodor Piliński, artysta wywodzący się z kaszubskiej wsi Wiele. W skromnym wnętrzu do wystroju konsekwentnie użyto drewna, m.in. w rzeźbionej drodze krzyżowej czy płaskorzeźbie przedstawiającej Matkę Boską Morską)

* Odargowo
o Diabelski Kamień (kilometr na północny wschód od wioski można podziwiać ogromny - liczący 20 m obwodu - głaz, zwany Diabelskim lub Pogańskim. Kamień, zwany kiedyś Stojącym, pojawił się w już dokumencie Mściwoja, użyty jako znak graniczny dla posiadłości klasztornych).

* Krokowa
o zamek (zlokalizowany w jednym z najciekawszych miejsc na terenie północnych Kaszub w malowniczej okolicy Puszczy Darżlubskiej, w bezpośredniej bliskości plaż w Dębkach i Karwi, otoczony fosą i parkiem).
o neogotycki kościół św. Katarzyny (obok zamku, wzniesiony z czerwonej cegły w połowie zeszłego wieku. Kościół, przed wojną ewangielicki, powstał na takim samym planie, jak rotterdamska katedra. Można zobaczyć niesamowite wieże składające się z kilku kondygnacji, u spodku mieści się wyposażenie z epoki. Obecna zakrystia to dawne mauzoleum rodzinne kryjące wiele nagrobnych płyt).
o mini muzeum polsko-niemieckie (znajduje się koło kościoła. Działa od wiosny do jesieni w godz. 10:00-18:00. Organizowane są tu wystawy czasowe obrazujące Kaszuby, Pomorze i związki polsko-niemieckie)
o agromuzeum (znajduje się tuż za zamkową fosą - pokazywana jest w nim wystawa sprzętu rolniczego).

* Białogóra
o rezerwat przyrody (pow. 211,07 ha. Chroni fragmenty nadmorskiego lasu bagiennego oraz boru bażynowego. Lasy otaczają rozległe obniżenia terenu za wydmami. Na kwaśnym podłożu występuje wiele rzadkich gatunków roślin typowych dla flory atlantyckiej: woskownica europejska, wrzosiec bagienny, brzeżyca jednokwiatowa, sit sztywny, wełnianeczka darniowa oraz trzy gatunki rosiczki. Rezerwat jest jednym z dwóch miejsc w Polsce, gdzie rośnie trawa ponikło wielołodygowe, bardzo rzadką trawą jest także przygieika brunatna).

* Lubkowo
o Zamkowa Góra (2 km na południe od Lubkowo znajduje się owiana legendami Zamkowa Góra (95 m). W średniowieczu miał tu stać zamek, otoczony wałami i fosami, z którego wiodły podziemne korytarze. Rzeczywiście natrafiono tu na ślady osady).

* Żarnowiec
o zabytki, rezerwat florystyczny Zielone + pozostałości elektrowni atomowej (do zabytków Żarnowca zaliczyć można: kościół Zwiastowania NMP (XIV-XV, XVII w., remontowany w XIX i XX w.) z bogatym skarbcem, w którym znajduje się cenny zespół haftów liturgicznych (XVII-XVIII w.), liczne rzeźby, przedmioty liturgiczne i rękopisy (XV, XVII, XVIII w.), klasztor (XIV-XV w.), tzw. opactwo - Dom Kamienny (1409), pozostałości muru klasztornego (XVI w.). W pobliżu Żarnowca znajduje się rezerwat "Zielone" o powierzchni 16 ha, utworzony 1983 roku. Na południe od Żarnowca znajdują się pozostałości po byłej elektrowni atomowej).
o jezioro (jezioro rynnowe o powierzchni 1431 ha, długość 7,6 km, szerokość 2,6 km, maksymalna głębokość 16 m. Przez Jezioro Żarnowieckie przepływa Piaśnica. Dno jeziora znajduje się poniżej poziomu morza (kryptodepresja). Nad Jeziorem miała powstać pierwsza w Polsce elektrownia jądrowa, ale jej budowę przerwano (1990). W 1982 r. uruchomiono największą w kraju elektrownię szczytowo-pompową (o mocy 680 MW).

* Mechowo
o grota mechowska (najmniejsza podziemna trasa turystyczna w Polsce, za to jedyna tego typu jaskinia na całym Niżu Europejskim, powstała w okresie najmłodszego zlodowacenia).

* Gniewino

o kryta pływalnia (jedyny taki obiekt na terenach wiejskich w województwie pomorskim. Basen ma wymiary olimpijskie, udostępniono też szereg innych atrakcji jak sauna fińska, hydromasaże czy kafejka internetowa. Ponadto w Gniewinie znajduje się pełno wymiarowy stadion, składający się z boisk, bieżni, skoczni i rzutni).
julia
 

Postautor: wjx » wt paź 07, 2008 2:20 am

sporo zdjęć z okolic Dębek !

http://debki.pl/gallery/200_/t138_okolice.html
http://www.debki.pl - internetowa społeczność Dębek
http://www.forum.debki.pl - forum Dębek
Awatar użytkownika
wjx
Admin Debki.pl
Admin Debki.pl
 
Posty: 105
Rejestracja: wt lip 19, 2005 11:26 am


Wróć do Co fajnego dzieje się w Dębkach

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości

cron